Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Sprawdź więcej szczegółów o urologii w Krakowie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które odnotowały u siebie pewne przejawy choroby, w wielu przypadkach odwlekają o wiele tygodni wizytę u urologa. Tymczasem może to rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Zobacz, kiedy należy zapisać się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele różnych objawów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych z nadzieją, że same znikną. Na które zatem symptomy powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemna barwa czy spienienie, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej wyraźne, np. opuchnięcie stóp, ból w okolicy podbrzusza lub pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni udać się do niego jeśli mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci często zgłaszają się do gabinetu urologa w celu uzyskania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu) oraz leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Urolodzy codziennie wykonują także mnóstwo trudnych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]