Oko jest delikatną częścią ciała i błyskawicznie może zostać uszkodzone. W następstwie rozmaitych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, stosując laserowej korekty wzroku.
Co jest przyczyną tworzenia się blizn na rogówce?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niesłychanie elastyczna i chociaż zazwyczaj niewielkie jej otarcia wygajają się samoistnie, nierzadko pojawiają się zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieuwagi. Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce? Mogą być one zwykle efektem przedostania się do oka ciała obcego, przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca) albo urazów np. skaleczenia, oparzenia czy zadrapania. Jednak blizny na rogówce mogą powstać też w konsekwencji nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy wiele innych objawów, jak przykładowo nieustanne łzawienie, przekrwienie oczu czy wrażenie drapania gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas szczegółowego badania ustali on głębokość, umiejscowienie oraz wielkość blizn, jak również doradzi w zakresie możliwości ich leczenia.
Usuwanie blizn na rogówce – na czym polega zabieg metodą PTK?
Najczęściej wykorzystywaną współcześnie metodą likwidacji blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni należy słuchać się skrupulatnie poleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z planem.
Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]