Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Leczenie stożka rogówki - poszerz swoją wiedzę!

Stożek rogówki to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne choroby oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się ta choroba?

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się również na podrażnienie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest adiustowana za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, później jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi Topoguided i cross linking

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie krótkowzroczności albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]