Na co może wskazywać ból kręgosłupa?

Na co może wskazywać ból kręgosłupa?

Sprawdź więcej szczegółów o bólu kręgosłupa piersiowego na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli zaczyna być codziennością dla sporej części populacji. W dzisiejszych czasach nie jest to już dolegliwość, z którą mierzą się tylko osoby starsze. Praca za biurkiem połączona z małą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.

Bólu kręgosłupa – co może oznaczać?

Ból pleców może mieć dużo przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten promieniuje w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również sygnalizować powstawanie schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł czy ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przenoszenia wielokilogramowych przedmiotów lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, bo ustępuje po odpoczynku, jednakże może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból kręgosłupa bywa też objawem rozlicznych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak znikomych, iż przypominamy sobie o nich dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Przeciwdziałanie bólom pleców

Bólu pleców nie można ignorować i należy szybko umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie orientacyjnie rozpoznać typ i przyczynę bólu, po czym skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali optymalną formę terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać na co dzień, nawet gdy nie sprawiał na razie problemów. Dlatego doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy komputerze, utrzymanie odpowiedniej wagi, jak również codzienny ruch. Spięte mięśnie karku czy pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy użyciu urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe.

Nasze dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]