Starczowzroczność, inaczej presbiopia, to jeden z normalnych procesów wynikających ze starzenia się organizmu. Jej objawem jest pogorszenie widzenia na nieduże odległości, co praktycznie przeszkadza w użyciu komputera i telefonu komórkowego, czytaniu gazet, pisaniu, a także wykonywaniu wielu powszednich aktywności. Presbiopia jest wynikiem osłabienia zdolności oka do akomodacji albo jej pełnej utraty. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być przepisanie szkieł korekcyjnych, aczkolwiek wywołuje to sporo komplikacji. Szkła do bliży utrudniają widzenie dali, okulary dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne, a modele progresywne z reguły nie są tanie. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się więc zlikwidowanie presbiopii dzięki zabiegowi.
Korekcja starczowzroczności. Dlaczego jest konieczna?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia ustrzeżenie się szeregu problemów przy wykonywaniu niezbędnych, najprostszych aktywności. Jednostki cierpiące na tę chorobę (warto zaakcentować, że nieraz pierwsze objawy presbiopii manifestują się zaraz czterdziestce) mają trudności z pisaniem bądź korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a także robieniem zakupów (w gruncie rzeczy ogranicza możliwość odczytania etykiety towaru) czy podróżami komunikacją publiczną (kłopoty z korzystaniem z rozkładów jazdy). Prócz tego, w przeciwieństwie do miopii, presbiopia nie jest równoważona przez zdolność lepszego widzenia w dali, a noszenie szkieł korekcyjnych bywa dla chorego uciążliwe. Należy również pamiętać, że wada ta się ciągle zwiększa, a każde następne dwa lata skutkują zwykle pogorszeniem widzenia o mniej więcej 0,25 dioptrii.
Leczenie presbiopii – likwidacja wady podczas jednego zabiegu
Poza korekcją za pomocą okularów, dostępne jest też leczenie presbiopii z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają potrzebę stosowania szkieł korekcyjnych. Metody takie jak PRESBYMAX® są też sposobem na to, aby w trakcie jednego zabiegu całkiem wyeliminować wadę w obu oczach.
Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]