Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Pokaźna porcja wiedzy o biopsji prostaty. Sprawdź koniecznie!

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy oraz wielkości do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pozwala to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany nowotworowe. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności z erekcją oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym zwykle około pół godziny. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy korzystanie z rozrusznika serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]