Zbiornik ze stali nierdzewnej – zastosowanie i charakterystyka

Zbiornik ze stali nierdzewnej – zastosowanie i charakterystyka

Jednym z najbardziej stabilnych chemicznie materiałów jest stal nierdzewna. Nie reaguje z kwasami, nie koroduje i zachowuje swoje właściwości nawet w skrajnych temperaturach. Jest to związane z zawartością chromu, który przy kontakcie z powietrzem wydziela się ze stopu i formuje na powierzchni niewidoczną powłokę. Zabezpiecza ona stal przed szkodliwym wpływem rozmaitych substancji chemicznych, jak również polepsza jej odporność na niekorzystne warunki. Z tego powodu zbiorniki ze stali nierdzewnej są używane w wielu obszarach przemysłu.

Zbiorniki nierdzewne w przemyśle kosmetycznym

Z uwagi na to, iż stal nierdzewna nie reaguje z substancjami używanymi w procesie wytwarzania kosmetyków, wyprodukowane z niej zbiorniki są chętnie stosowane w tej branży. Służą one zarówno do magazynowania sporych ilości gotowych preparatów, jak i podczas procesu produkcyjnego. Wymienione wyżej właściwości powodują, iż zbiornik ze stali nierdzewnej jest też znakomitym rozwiązaniem dla branży chemicznej oraz zakładów produkujących i przetwarzających paliwa.

Zbiorniki stalowe w sektorze spożywczym

Zbiornik nierdzewny jest często wykorzystywany w przeróżnych przedsiębiorstwach z szeroko rozumianej branży spożywczej – w placówkach gastronomicznych lub zakładach przetwórstwa. W piekarniach, gorzelniach czy browarach wszędzie spotyka się zbiorniki fermentacyjne również wyprodukowane z tego stopu. Usługi podmiotów zajmujących się produkcją zbiorników stalowych cieszą się powodzeniem w branży spożywczej głównie dlatego, że na tego rodzaju pojemnikach nie powstaje osad, który sprzyja zakażeniu ich zawartości dzikimi drożdżami bądź bakteriami.