Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i nieustannie są obecne w rozmaitych dziedzinach naszej egzystencji. Widzimy je głównie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, kościołach oraz w galeriach, ale także w przestrzeni publicznej: w budynkach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle znaczne, iż nie całkiem uzmysławiamy sobie, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W naszym artykule przytoczymy parę przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.

Figury z brązu w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą wysokie atuty artystyczne i estetyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach miejskich (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby stawiane na skwerach, na ulicach bądź w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w większości polskich miast. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć też w wielu budowlach. Są dekoracją m.in. w urzędach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Kto je wykonana?

Wspomniane wyżej przykłady to głównie znaczne, nieruchome prace. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak małe prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – na przykład popiersia wykonywane na zlecenie, statuetki okolicznościowe bądź nagrody na zwycięzców konkursów. Organizatorzy różnego typu turniejów sportowych lub gal mają całkiem proste zadanie, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje ogromnych kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu polecić zawodowemu artyście.