Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Badania wysokościowe Bielsko - kliknij tu po więcej szczegółów o tych usługach

Większość czytelników działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z czyszczeniem okien w wieżowcach oraz opieką nad kominami. W myśl uchwalonych w Polsce przepisów są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty celem przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które choroby nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najważniejszych tego typu chorób należą w szczególności epilepsja oraz choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (chociaż można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co trzy lata, natomiast osoby po 50 roku życia – co 12 miesięcy.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]