Popraw wydajność magazynu – o automatyzacji magazynu

Popraw wydajność magazynu – o automatyzacji magazynu

Nowoczesne hale magazynowe mają nieraz olbrzymią powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk materiałów. To powoduje, że, aby zachować wysoką skuteczność ich pracy, powinno się wdrożyć właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania przechowywanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których największe znaczenie mają transport poziomy, wózki systemowe oraz system regałów przesuwnych. Jak polepszają one wydajność magazynów?

Automatyka magazynowa – transport poziomy i wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, przed jakim zostały postawione firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu efektywniejszym, bezpieczniejszym i szybszym. W dzisiejszych czasach jest to osiągalne dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, na ogół składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra.

Rozwiązanie dla mroźni i chłodni – mobilne regały przemysłowe

Kolejny z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest mała powierzchnia. Jest on przede wszystkim dotkliwy w składach o niewielkim metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem mogą okazać się mobilne regały magazynowe. Dzięki nim pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszczególnych palet będzie nadal tak łatwe, co w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania materiałów o niższej wartości, można również zastosować automatyczne szafy magazynowe.