Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Badania operatorów Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują również zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić tylko psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić prawo do pracy w danym zawodzie. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]