Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszym sposobem na pozbycie się ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich największymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów, jest to więc mniej przykre dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębowe – jak przebiega ich założenie?

proces założenia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest także stosowne nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Pozwala to na odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najtrudniejsza część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i precyzją. Dokładność niezbędna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w kości. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed bólem

Myśl o założeniu implantu zęba rodzi w niektórych pacjentach przerażenie związane z potencjalnym dotkliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest zupełnie bezzasadny. Współczesna implantologia korzysta z niezmiernie skutecznych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo czuli na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które zupełnie wyeliminuje problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.