Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zadbać o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozrostu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które elementy budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, piwnice, fundamenty, balkony i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej technologii powinno się użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze ekspertami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.