Dla kogo szkolenia z ochrony danych osobowych?

Dla kogo szkolenia z ochrony danych osobowych?

Pierwszym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także dziś określa ona ten termin i omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. Według aktu dane osobowe to każde dane, jakie pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem datę urodzenia, adres czy nazwisko i imię, lecz również te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o chorobach, wyznaniu czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują tylko danymi ich współpracowników, pozostałe zaś mają dostęp także do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Okazuje się to naprawdę istotne, ponieważ po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe sankcje – nie tylko finansowe, ale w niektórych przypadkach również pozbawienia wolności.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających tego typu danymi – są to m. in. specjaliści z sekretariatów, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę wliczone są także materiały dydaktyczne, przez które uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci dostają właściwe świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.