Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować występowanie groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, masztach i drabinach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na stropach, masztach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących niekorzystnie oddziaływać na jakość pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Celem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta chorób błędnika, epilepsji lub wad wzroku. Dodatkowo należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie dodatkowe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości trzeba przeprowadzać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, a także cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Warto wspomnieć, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]