Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Dowiedz się więcej o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą refleks kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]