Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

usuwanie wirusów z wordpressa, odwirusowywanie wp

WordPress okazał się w mijających latach tak szeroko rozpowszechnionym CMS-em, że liczbę sklepów i stron tworzonych z jego zastosowaniem szacuje się obecnie na setki milionów. Powszechność stosowania tego systemu zarządzania treścią powoduje, iż strony postawione na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków hakerów. W sytuacji zawirusowania strony złośliwym oprogramowaniem, niezbędne jest usunięcie infekcji z WordPressa.

Komu powierzyć usuwanie infekcji z WordPressa?

Nie możesz zalogować się na stronę? Grafiki zostały zmienione bez Twojej wiedzy? Na witrynie widnieją odnośniki do obcych Ci adresów? A może ze witryny rozsyłana jest niechciana poczta? To zaledwie kilka z potencjalnych przykładów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takim przypadku potrzebne jest bezzwłoczna reakcja w celu zlikwidowania przyczyn infekcji, a w konsekwencji przywrócenia witryny internetowej do właściwego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek albo po atakach cyberprzestępców warto powierzyć specjalistom od tego typu zadań, gdyż usuwanie infekcji z WordPressa na ogół wychodzi poza zakres wiedzy osób, które codziennie zajmują się tylko projektowaniem sklepów i stron www na tym CMS-ie.

Jak przebiega usuwanie infekcji WordPress?

Profesjonaliści zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie podczas swoich działań naprawczych przeprowadzają drobiazgowe sprawdzenie baz danych oraz plików strony. Badają kod zainstalowanych na stronie motywów oraz wtyczek, jak również pliki htaccess oraz wp-config. W procesie czyszczenia zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które zredukują zagrożenie kolejnych ataków. Jeżeli długookresowa infekcja przyczyniła się do włączenia strony do listy wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z WordPressa fachowcy podejmują też niezbędne kroki w celu wykreślenia jej z takich rejestrów. Eliminacja wszelkich następstw infekcji nie daje pewności, iż analogiczny kazus nie przydarzy się za jakiś czas, stąd istotne jest okresowe aktualizowanie WordPressa oraz stosowanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]