Kuchnia w stylu hygge. Jak urządzić wygodną i przytulną kuchnię

Kuchnia w stylu hygge. Jak urządzić wygodną i przytulną kuchnię

Mówi się, że hygge to filozofia szczęścia. Przestrzeń w stylu hygge pozwala komfortowo spędzić czas, najlepiej w gronie rodziny lub przyjaciół, w poczuciu bezpieczeństwa i szczęścia. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię w stylu hygge.

Hygge. Co to jest?

Hygge to duńskie słowo, które w ostatnich latach stało się modne. Co oznacza hygge? Hygge to przytulność, wygoda, komfort, ale rozumiane nie dosłownie, a jako szczęście, bezpieczeństwo, harmonia, błogostan.

Choć hygge nie odnosi się bezpośrednio do rzeczy, to istnieje styl wnętrz hygge, który polega na takim urządzeniu mieszkania, aby było ono przytulne, wygodne i aby mieszkające w nim osoby czuły się bezpieczne i szczęśliwe.

Styl hygge. Czym się charakteryzuje?

Cechy charakterystyczne stylu hygge we wnętrzach to:

  • przyjemne w dotyku naturalne materiały – drewno, wiklina, wełna itp.,
  • naturalne, stonowane kolory – biel, szarości, brązy, błękity, a także przygaszone odcienie zieleni i żółci,
  • designerskie, ale jednocześnie praktyczne dodatki – poduszki, koce, świece itp.

Wnętrze w stylu hygge jest ciepłe i przytulne. Światło w nim powinno być miękkie, ciepłe i nieco przytłumione, a lampy odpowiednio rozmieszczone, aby dobrze oświetlić miejsca, które tego wymagają – fotel do czytania czy stół. W stylu hygge zamiast jednej lampy sufitowej lepiej sprawdza się kilka punktów świetlnych.

Bardzo ważnym elementem salonu w stylu hygge jest duża sofa i/ lub wygodne fotele. Czasami można w nim spotkać kominek, ale częściej – liczne świeczki. Świeczki i lampiony są bardzo charakterystyczne dla stylu hygge.

Ważne są też inne dodatki nadające wnętrzu przytulności, takie jak miękki dywan na podłodze, ciepłe koce na sofie lub fotelach i białe bądź kremowe firanki w oknach, a także wszystkie rzeczy, które pomagają się zrelaksować. Obok przytulnego siedziska może to być regał na książki, stolik do grania w gry planszowe lub coś innego – wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Jak urządzić kuchnię w stylu hygge?

Kuchnia w stylu hygge jest nie mniej przytulna niż salon lub sypialnia. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić piękną i wygodną kuchnię, kuchnia hygge jest tym, czego szukasz.

Tak jak w salonie w stylu hygge króluje wygodna sofa, w kuchni hygge jest to stół, koniecznie duży i drewniany, przy którym mieści się cała rodzina lub grono przyjaciół i który pięknie się prezentuje. Równie ważne są komfortowe krzesła, pozwalające na spędzanie przy stole długich godzin.

Nie bez znaczenia jest też blat kuchenny. Blat powinien nie tylko mieć naturalne, stonowane kolory, ale być na tyle duży, aby przygotowanie posiłków było komfortowe i przyjemne. Hygge to szczęście, a szczęście co prawda może oznaczać co innego dla wielu osób, często jednak kojarzy się z celebrowaniem rodzinnych posiłków, wspólnym gotowaniem czy pieczeniem domowego chleba. Kuchnia hygge powinna być praktycznie urządzona, aby zachęcać do wspólnego spędzania czasu w kuchni. Należy między innymi zadbać o to, aby zarówno kuchenny stół, jak i blat do przyrządzania posiłków był odpowiednio oświetlony.

W kuchni nie może zabraknąć dekoracji – wiklinowych koszy na owoce, ziół, książek kucharskich i obowiązkowo dużych designerskich kubków, w których można podać aromatyczną kawę lub grzane wino.A okno? Jak urządzić kuchnię hygge z oknem? Przytulności kuchennemu oknu doda zazdrostka, ale można zdecydować się również na shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne. Będą idealnie pasować do kuchni w stylu hygge – ochronią zarówno przed zbyt intensywnym, oślepiającym światłem, jak i wścibskimi spojrzeniami.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/kuchnia-w-stylu-hygge-jak-urzadzic-wygodna-i-przytulna-kuchnie/