Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Sprawdź informacje o wyprawach w góry

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wrażeń – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak polskie i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale też najwyższe szczyty Meksyku, Azji oraz Afryki. Bez wątpienia wielkim udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo usprawnia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest kondycja, która pozwoli nam wytrzymać wielogodzinną wyprawę z bardzo ciężkim, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i właściwym wyposażeniem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do takich ekspedycjach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc doświadczenie pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry konieczne jest pełne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]