Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Potrzebujesz szalunków Kraków? Odwiedź tę stronę.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów i wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, sklejki bądź drewna, a także zestawiać dwa lub trzy surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą belki, łączniki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i narożniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]