Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, ale także pomaga to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Najczęściej do zasłaniania okien korzystamy z firanek i zasłon, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych i okiennych. W większości z nich dostaniemy też wszelkie potrzebne akcesoria, czyli kółka z żabkami, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety oraz karnisze metalowe. W jednym miejscu jesteśmy w stanie dobrać cały zestaw niezbędny do założenia rolet. A to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach dość łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż robione są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania służą rolety dzień i noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wyprodukowane są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na zamówienie – jak wymierzyć

Okna nie zawsze mają standardowe wymiary i okazać się może, że rolety o wymiarach oferowanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą mało estetyczne. Jeśli zatem brak nam doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.