Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Dowiedz się, gdzie kupić rynny plastikowe

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – które kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania powinno się więc przedyskutować ze specjalistą.

Nasze dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08