Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

W tym miejscu zamówisz sklejkę Peri

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]