Jakie jest zastosowanie szalunków?

Jakie jest zastosowanie szalunków?

Zamów szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje wypełniony solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo duże zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również profesjonalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań, a także sklejki.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]