Zobacz, gdzie kupić kiszonki z warzyw.
Warzywa kiszone są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański rarytas, rzadko spotykany w innych częściach świata. Lecz kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Dlaczego kiszone przetwory warzywne są popularne?
Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia pożywienia przez ich zanurzenie w solance, w zlewie z octu czy też w soli, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest ono zanurzone, ogranicza namnażanie się bakterii gnilnych. Kilkaset lat wstecz był to świetny sposób, aby przedłużyć okres przydatności do konsumpcji warzyw, ryb i mięsa nawet o kilka miesięcy. W związku z tym wynikł obyczaj produkowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Zawierają one m.in. dużo witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z kapusty czy grochu.
Kwaszonki – co się najczęściej kisi?
Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni generalnie na całym świecie, także w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Lecz pickle są tam prawdopodobnie niezwykle lubianym uzupełnieniem sandwiczy, burgerów oraz hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, botwinkę oraz owoce (przykładowo gruszki), a niekiedy nawet śledzie.
Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się podstawą albo ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Należy pamiętać, że smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Stąd ogórek przygotowany podług typowej polskiej receptury, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w Indiach.
Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]