Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Chcesz zamówić książki thrillery? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Znacząca grupa miłośników książek to fani koszmarnych opowiadań. Niektórzy preferują historie na granicy horroru, inni chcą zanurzać się w dalekie kąciki skomplikowanych umysłów bestialskich bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia oraz te całkiem zmyślone, wciąż jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi są thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiej przyczyny lubimy czuć strach?

Miłośnik kryminałów oraz horrorów w okamgnieniu odpowie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając przerażające historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu przerażenia, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to zwykle finansami, utratą zatrudnienia czy zdrowiem. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których nasz organizm wytwarza w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego baśnie braci Grimm oraz Andersena mają z reguły tak straszny i makabryczny charakter – tak baśnie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, iż to co dobre nie zawsze zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery wzbudzają lepiej strach niż ich filmowe adaptacje

XXI w. to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu czy też mini serialu, którego obejrzenie potrwa maksymalnie parę godzin. Pasjonaci mrocznych thrillerów i kryminałów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co wymaga uwydatnienia, nierzadko te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie daje porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść thriller i kryminalną, odbiera się inaczej niż serial fabularny – spokojniej, czyli z większą atencją. W książce każde wtrącenie, rozmowa i bohater (a nawet postać z dalekiego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy najczęściej niespiesznie, ale daje to więcej czasu na precyzyjna analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli wobec tego masz czas i kochasz czytać, pozwól się przestraszyć thrillerom, literaturze kryminalnej oraz horrorom.

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa