Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Kup łańcuch na opony

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]