Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

książki dla młodzieży, książki dla nastolatków

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej szybką rozrywkę na komputerze, w telewizji albo w telefonie, a po książkę przeważnie sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek czytania klasycznych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do najprostszych doświadczeń młodych ludzi

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W sprzedaży jest sporo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają problemy i opowiadają historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców. Ten gatunek literatury uzyskał własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, fantasy i horrory. Lecz wspólnym mianownikiem tych opowieści jest odwołanie się wyraźnie do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą więc o kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej umożliwia licealistom poczuć, iż inni też borykają się tożsamymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę intensywnych lat dorastania.

Czy warto namawiać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy oferować młodzieży ciekawe dla niej książki, bo rozniecenie w nich chęci czytania dla rozrywki z czasem przynosi sporo korzyści. Dziecko, które regularnie sięga po książki posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co z pewnością ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie problemów innych ludzi w identycznym wieku to także metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, najbliżsi w żadnym razie nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli więc nastolatek częściej sięga po opowieści o elfach bądź wampirach nie komentujcie, że to głupie i pozwólcie mu je eksplorować!

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa