Chorujesz na astmę lub alergię? Pomyśl o oczyszczaniu powietrza

Chorujesz na astmę lub alergię? Pomyśl o oczyszczaniu powietrza

Problem złej jakości powietrza dotyczy nawet rezydentów niedużych miejscowości. Powietrze w Polsce jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych w całej UE. Trwający przez długi okres czasu brak regulacji dotyczących domowych instalacji grzewczych oraz sankcji za palenie w paleniskach niebezpiecznych tworzyw, jak przykładowo produkty z gumy czy plastiku, doprowadziły do wysokiego zapylenia powietrza. Wpływa to niekorzystnie na samopoczucie Polaków. Czy można zatem zadbać o oczyszczanie powietrza we własnym domu?

Plusy używania urządzeń do oczyszczania powietrza

Sprawa oczyszczania powietrza to zagadnienie, które wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione muszą bezwzględnie rozwiązać, jeżeli zależy im na dobrym stanie zdrowia ich obywateli. Będzie to zapewne wieloletni oraz uciążliwy proces. Zamiast jednak czekać, aż polepszy się jakość powietrza, można już w tej chwili samodzielnie zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Dzięki pokojowym oczyszczaczom powietrza w kilkadziesiąt minut można całkowicie pozbyć się drobinek pyłu zawieszonych w powietrzu (PM2,5 i PM10), jak również większości bakterii i grzybów, powodujących nieraz poważne problemy zdrowotne. Walory stosowania sprzętu do oczyszczania powietrza docenią szczególnie osoby cierpiące z powodu alergii bądź astmy, ale i osoby zdrowe szybko odczują zbawienne działanie czystego powietrza.

Sprzęt do oczyszczania powietrza – które kupić?

Mieszkańcy silnie rozwiniętych obszarów czy też przebywający blisko dróg ekspresowych powinni wybrać oczyszczacze, które bez problemów poradzą sobie z wysoką zawartością pyłu w powietrzu. Idzie tutaj zwłaszcza o wyłapanie cząsteczek pyłów zawieszonych, znanych jako PM10 i PM2.5. W procesie oczyszczania powietrza urządzenie powinno także pozbyć się z niego nie tylko zalążków grzybów, drobnoustrojów oraz wirusów, ale również niebezpiecznego dla zdrowia formaldehydu, który bywa obecny w naszym otoczeniu w większej lub mniejszej kondensacji. Zamawiając aparat do oczyszczania powietrza, powinno się zwrócić uwagę czy ma ono najważniejsze atesty.