Zamów banknot kolekcjonerski na goldbroker.pl.
Gdy słyszymy o kolekcjonerstwie, jedną z najszybszych myśli obok zbierania znaczków czy pocztówek jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych notgeldów.
Banknoty – posiadają wartość historyczną oraz artystyczną
Pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – w Europie. Początkowa ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu w czasie władzy Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj kształtowały się zaś od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla kupców, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym balastem w formie monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z historii słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem lat ten sposób rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest usuwana na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz większe zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko posiadają one walory historyczne, ale również artystyczną – od stuleci przecież imponują drobiazgowym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie – wypuszczane w ograniczonym nakładzie
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, zbierają zwykle banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, chociaż ich cena może być znaczna – to zależne jest od roku ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, z reguły w związku z upamiętnieniem istotnych zdarzeń lub zasłużonych osób z kręgu nauki, polityki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 100. rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla banknot 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (banknot 50 zł). Co interesujące, poza oszałamiającą oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak elementy wypukłe dla osób niewidomych, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i znaki widoczne pod ultrafioletem.
Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]