Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechność urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się właściwie na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Pamiętanie o tych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest na CMS-ie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.