System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT uzyskasz tu.

Mimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw sprawnego działania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – ułatwia przelewy międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir czy SORBNET.Na świecie działają też różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie danego państwa.

Jak więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]