Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Zobacz więcej informacji o kursie franka na topkantor.pl.

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt dużo, zasadniczo raptem tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy osób wzięło niegdyś kredyty, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z kluczowych walut współczesnego świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, funt szterling oraz dolar, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które dotychczas były stosowane w szwajcarskich kantonach. Przez ostatnie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, stawiając opór m.in. destabilizacji w czasach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się niecodzienną wertykalną orientacją i cudownymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (np. Arthura Honeggera, Alberto Giacomettiego czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak na ogół bywa – wizerunki monarchów, ministrów czy wojskowych. Z kolei motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są natura, Ziemia oraz nauka.

W jaki sposób sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski ciągle cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego kurs obserwują też z uwagą kredytobiorcy z nieuregulowanymi długami w tej walucie. Aby sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, należy zaglądać na stronę kantoru online, gdzie kurs tej waluty odświeżany jest w co kilka sekund. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny franka w dowolnie wskazanym roku. To funkcja przydatna dla frankowiczów czuwających na najkorzystniejszy moment, aby przewalutować walutę przed uregulowaniem najbliższej raty kredytu, jak również dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.