Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Jeśli interesujesz się Krajowym Systemem Faktur, koniecznie kliknij w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., lecz finalnie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, jednakże dla dostosowanego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Fakt, że faktury mają jednolitą strukturę prowadzi do tego, że bez względu na to jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotąd często spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA i wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]