Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

Zamiast aranżować ogród w przypadkowy sposób, rozsądniej będzie pokusić się o jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, iż ogród będzie prezentował się przepięknie. Wymaga to jednak niemałej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie więc zlecenie aranżacji fachowcom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – czasem nieudane – próby aranżowania bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – o czym trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego pogłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślin. Trzeba wiedzieć, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych miejscach) i w związku z tym jakie powinno się umieścić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest również odpowiedni układ roślin, na przykład sadzenie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale zachwycał swoim wyglądem. Nie lada umiejętności wymaga też zrobienie drenażu oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Duża liczba osób zamierza urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim czy francuskim. Aby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, lecz również właściwie wpasować do niej inne elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż naturalnie piękny trawnik, wyszukane kwiaty, dekoracyjne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednak zafundować im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne i sadzawki, sielskiego klimatu dodają im również kamienne schody. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – umożliwiają dotarcie do określonych miejsc bez deptania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich układ oraz wymiary, a także wszelkie inne elementy aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dobrać do stylistyki ogrodu i domu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto zatem zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.