Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Jeśli potrzebujesz silnika szczotkowego, koniecznie wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo przedmiotów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Silnik DC – osiągnięcie cenionych innowatorów XIX wieku

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże 200 lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych innowatorów połowy XIX w., jak np. Thomas Davenport, Thomas Edison czy Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za cichą pracę, jak równieżwysoką niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do przemysłowego wykorzystania

Teza, iż silniki prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem samochodów oraz pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie podarujemy też naszym córkom i synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają także hobbyści do tworzenia własnych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]