Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe, wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe złożone z silnika i przekładni. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się pewna różnica między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą również inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez przeszkód wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na żmudne pomiary i testy różnych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, średnich albo lekkich obciążeń, a także do krótkiego albo długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome i mieszadła. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość realnych kombinacji, które teraz oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]