Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Znajomość dziejów rodziny potrzebna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub księgach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść stosowną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do następnych parafii lub urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią małej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną mnóstwo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.