Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Więcej informacji o obrączkach ślubnych Kraków

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy młodą parę do końca życia, a symbolem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Niewielu wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak przykładowo we Francji, w Egipcie, w Szwecji czy w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają oraz przymierzają obrączki ślubne razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna finansować ich kupna, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) uosabiające siłę uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia stosuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]